Bakanın Bir Daha Bakası Geliyor! Prenses Diana’ya Ait Eşyalar Satıldı

1997 yılında hayatını kaybeden Prenses Diana’ya ait kıyafetler ve mektuplardan oluşan koleksiyon, “Prenses Diana’nın Zarafeti ve Kraliyet Koleksiyonu” başlığıyla California’da açık artırmaya çıkarıldı. Koleksiyon, toplamda 5 milyon dolara (yaklaşık 164 milyon TL) alıcı buldu. Özellikle siyah bir elbise, tahmin edilenin 4,5 katına satıldı.

Toplamda 200’den fazla parçanın yer aldığı koleksiyonda, 1987 yılında İngiltere ve Almanya’da giydiği, İngiliz tasarımcı Victor Edelstein imzalı ipek ve dantelli elbise 910 bin dolara (yaklaşık 30 milyon TL) satıldı ve bu fiyat, beklenenin tam 4,5 katıydı.

Prenses Diana’nın 1986 ve 1987 yıllarında Kraliyet Opera Binası’ndaki “Cinderella” performansında iki kez giydiği gece mavisi straplez elbise de beklentinin 4 katı olan 780 bin dolara alıcı buldu. Ayrıca, Diana’nın 1988’de Prens William’ın Richmond Stadyumu’ndaki spor gününde ve 1992’de Prens Harry’nin Notting Hill’deki okulundan ayrılırken giydiği, Walker tasarımı pembe çiçekli ipek gömlek elbise ise 444 bin 500 dolara satıldı.

GELİRİ BAĞIŞLANACAK

Koleksiyondan elde edilen gelirin bir kısmı, kas hastalığı ile mücadele eden bireylere yardım eden Muscular Dystrophy UK adlı kuruluşa bağışlanacak.

Diana’nın kıyafetlerinin yanı sıra, 20’den fazla mektubu da müzayedede satışa sunuldu. Bu mektupların bir kısmı, Diana’nın büyüdüğü Northamptonshire’daki Spencer ailesinin evinde eski hizmetçisi Maud Pendrey’e yazılmıştı. Özellikle, Diana’nın Prens Harry’ye hamileyken Pendrey’e yazdığı üç mektup 44 bin 450 dolara satıldı ve bu rakam da beklenenin 5 katıydı. Diana’nın 1985 yılında Pendrey ve eşine, William ve Harry’nin fotoğraflarıyla birlikte gönderdiği iki sayfalık mektup ise 28 bin 575 dolara alıcı buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir