Kuzey Irak’ta TSK’nın kontrol noktaları oluşturduğu iddiaları: Iraklı makamlar tarafından oluşturuldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde TSK’nın köyleri işgal ettiği ve kontrol noktaları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Iraklı makamlar tarafından iş birliği kapsamında bölgedeki bazı yerleşim bölgelerinin boşaltıldığını ve PKK’nın baskın yaptığı köylerden göç olduğunu açıkladı. Öte yandan; kaynaklar tarafından, Suriye sınırında makam aracıyla insan kaçakçılığı yapılmasına ilişkin olarak ise adli ve idari sürecin sürdüğü, olayda adı geçen tuğgeneral B.Ç.’nin Şanlıurfa Akçakale savcısının kararıyla gözaltına alındığı belirtildi. 

MSB kaynakları, TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki bazı meskûn mahallerde kontrol noktaları oluşturduğuna dair sosyal medyadaki görüntülerle ilgili olarak Iraklı makamlarla ortak hareket edildiğini belirterek “TSK’nın sivillerin yaşadığı meskûn mahallere girmesi, buralarda kontrol noktaları oluşturması söz konusu değildir. Meskûn mahaller ve operasyon alanımıza yakın bölgelerdeki kontrol noktaları Iraklı yerel makamlar tarafından oluşturulmakta ve bu konuda Irak tarafı ile iyi bir koordinasyon yürütülmektedir. PKK’nın baskın yaptığı köylerde hali hazırda boşaldı” dedi. 

Kuzey Irak’ta Ortak Harekat Merkezi kurulması 

Bakanlık kaynakları ayrıca, Irak ile oluşturulacak Ortak Harekât Merkezi ile ilgili son duruma ilişkin de “Teknik çalışmalar devam ediyor. Bir harekât merkezi kurulacak. Detayların belirlenmesine yönelik teknik çalışmalar ve görüşmeler olumlu şekilde devam ediyor” bilgisini verdi.  

Sınırda insan kaçakçılığı soruşturmasında tuğgeneral gözaltına alındı 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sözleşmeli personelin Suriye sınırında insan kaçakçılığı yaptığı iddialarını doğrulamıştı. Tugay komutanı B.Ç. ise görevini yapmadığı gerekçesiyle emekliliğe sevk edildi. MSB’den yapılan açıklamada, “Bu konu operasyonla değil, MSB’nin tespitiyle yapıldı. Savcılık hazırlık soruşturmasını sürdürüyor, süreç gizli. Bu işe karışan sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi. Tuğgeneral ise emekliliğe sevk edildi” denilmişti. 

TIKLAYIN – MSB sınırda “insan kaçakçılığı” iddialarını doğruladı: Sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi; tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Bakanlık kaynakları, Suriye sınırında insan kaçakçılığı iddiasıyla bir Tuğgeneral B.Ç.’nin komutanlık görevini yerine getiremediğini söyleyerek gözaltına alındığını doğruladı. Kaynaklardan yapılan açıklama şöyle: 

“Sorguya çekilen düzensiz göçmenlerden alınan bilgi kapsamında soruşturma başladı. Bir Tuğgeneralin makam aracıyla insan sevkiyatı yapıldığının tespit edildiğini ve tarafımızdan adli makamlara konunun sevk ettirildiğini daha önce açıklamıştık. Daha olayın başında söz konusu Tuğgeneralin olayda dahli olup olmadığı tespit edilememiş olmasına rağmen komutan sorumluluğu kapsamında derhal emekliye sevk edildiğini de açıklamıştık. Gizli olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale Savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuyla ilgili idari ve adli süreç birbiriyle bağlantılı şekilde yürüyor.  Adli süreçteki gelişmelere göre idari süreçler de işletilmeye devam edecektir. TSK’da disipline ve kanunlara aykırı hareket eden kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır.”

FETÖ operasyonunda gözaltına alınan askerler 

MSB kaynaklarından yapılan açıklamada, FETÖ operasyonlarında sekiz askerin de gözaltına alınmasına ilişkin olarak askerlerin rütbesi paylaşılmadı. Bu askerlerden bazılarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında orduya sızdığını belirten kaynaklar şu  bilgileri verdi: 

“FETÖ ile mücadelemiz hassasiyetle devam ediyor. Yeni bilgi ve belgeler ışığında bu mücadele sürüyor. Bu sürekliliği olan bir süreç olduğu için nereden bilgi belge gelirse istihbarat birimleri değerlendirmelerinin ardından savcılar harekete geçiyor. TSK FETÖ ile mücadelede en hassas olan kurumlardan bir, çünkü bu durumdan en fazla zarar gören kurum TSK’dır. Bu askerlerden bazıları 15 Temmuz öncesi ve bazıları da sonrasında orduya sızdı. Bu nedenle yeni bilgi ve belgeler çıktığı müddetçe mücadelemiz de devam edecektir.”

Bakan Fidan’ın 3. Dünya Savaşı’nı işaret etmesi ve Türkiye’nin hazırlık durumu 

Bakanlık kaynakları, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın üçüncü dünya savaşı ihtimalinin göz ardı edilmemesine dair açıklamalarına yönelik olarak, “Birinci ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi topyekûn bir risk var mı derseniz tabii ki bir ihtimal. Biz MSB olarak savunma ve güvenliğimize yönelik değerlendirmelerimizi yapıyor ve güncellenmesi gereken bütün planlarımızı yeni değerlendirmeler ışığında yapıyoruz. En hazırlıklı ülkelerden biri olduğumuzu da rahatlıkla söyleyebiliriz. TSK zaten dinamik bir ordu. Birçok coğrafyada sürekli faaliyetler icra eden bir ordu. Kendi planlarını, kendi lojistiğini test etmiş onaylatmış bir ordu. Dünyanın birçok noktasında barışı destekleme faaliyetleri de yapıyor. Üçüncü dünya savaşı gibi karanlık bir tabloyu başta ülkemiz olmak üzere kimse istemez, ama Ordumuzun da her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtmek gerekir” açıklamasını yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir